Promieniowanie Ojcostwa

W niedzielę, 14 października obchodziliśmy ogólnopolski XVIII Dzień Papieski. Z tej okazji nasza wspólnota seminaryjna udała się do katedry radomskiej. O godzinie 18.00 uczestniczyliśmy w Liturgii Mszy świętej pod przewodnictwem ks. bp Henryka Tomasika. W kazaniu Biskup Ordynariusz naszej diecezji odniósł się do sztuki teatralnej, napisanej w 1964 roku przez biskupa Karola Wojtyłę pt. „Promieniowanie ojcostwa”. Poruszona w niej tematyka odnosi się do kryzysu ojcostwa i przezwyciężania go.

Po Eucharystii mieliśmy okazję wysłuchania koncertu Filharmonii Świętokrzyskiej, zatytułowanego „Exultate jubilate”. Orkiestra wraz z chórem, pod batutą Jacka Rogali,  wprowadziła słuchaczy w przepełnione modlitwą utwory Bacha i Mozarta.

Dla naszego seminarium postać św. Jana Pawła II ma szczególne znaczenie. 4 czerwca 1991 r. Ojciec Święty osobiście dokonał poświęcenia gmachu naszego domu formacyjnego. Wyjątkowego Gościa przywitał ówczesny rektor – ks. Wacław Depo, obecnie pełniący obowiązki metropolity częstochowskiego. W pierwszej kolejności Papież udał się do kaplicy seminaryjnej na krótką modlitwę. Po wspólnym obiedzie św. Jan Paweł II poszedł do przygotowanego pokoju nad kaplicą na odpoczynek po podróży. Po dzień dzisiejszy ten pokój nosi nazwę Pokoju Papieskiego. Poświęcenia budynku Ojciec Święty dokonał na auli wielkiej, w której zebrało się ponad 500 osób. Papież Polak tego dnia zadedykował także wszystkim wychowawcom, profesorom i alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu swoją adhortację „Pastores dabo Vobis”.

Przed frontonem naszego seminarium znajduje się pomnik św. Jana Pawła II. Postać papieża ukazana jest podczas przeistoczenia. Jego szaty rozwiane świadczą o dużym wietrze, który panował w czasie odprawianej Eucharystii.

 

al. Krzysztof Zając, II rok

 

ZOBACZ GALERIĘ Z TEGO WYDARZENIA