„Gaude Mater Polonia”

Dzień 8 października rozpoczął nowy rozdział w historii Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Tego dnia już po raz 29. nastąpiła uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019.

Główne uroczystości rozpoczęły się Mszą św. o godz. 10.00, celebrowaną przez Ks. Biskupa Henryka Tomasika w seminaryjnej kaplicy. Razem z Pasterzem naszej diecezji modlili Księża Biskupi: Piotr Turzyński i Adam Odzimek, a także Księża Profesorowie na czele z Ks. Rektorem Jarosławem Wojtkunem. Obecni byli księża z całej diecezji, zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych uczelni, pracownicy i alumni seminarium.

W homilii Ks. Biskup Henryk zachęcał do tego, by wspólnota seminaryjna upodabniała się do miłosiernego Samarytanina, którym w rzeczywistości jest sam Jezus Chrystus, pochylający się nad każdym człowiekiem. Przestrzegał także przed niewiernością Ewangelii, by nie była odrzucana przez uczniów Pana, na rzecz innych, błędnych nauk.

Po Eucharystii dalsze uroczystości odbyły się w Auli im. św. Jana Pawła II, gdzie nastąpił akt immatrykulacji najmłodszych alumnów. Indeksy otrzymało 16 młodych adeptów teologii. To właśnie w ich kierunku, jak i całego seminarium popłynęło wiele życzeń i ciepłych słów ze strony zaproszonych gości.

Wykład inauguracyjny pt. „Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie… [Ps 137,5] – Znaczenie Świętego Miasta” wygłosił Ks. Prefekt Sławomir Czajka, wykładowca Pisma Świętego. Oprawę muzyczną zapewnił chór seminaryjny pod batutą Ks. Profesora Andrzeja Zarzyckiego.

 

Patryk Korcz, rok II

Fot.: Gość Niedzielny – Ks. Zbigniew Niemirski

 

 

ZOBACZ GALERIĘ Z TEGO WYDARZENIA