Katecheza w seminarium

Na zaproszenie ks. Stanisława Piekielnika, opiekuna praktyk katechetycznych, i alumnów III roku w Wyższym Seminarium Duchownym gościli uczniowie klas I i V z PSP nr 17 w Radomiu.

– W formację seminaryjną wpisane jest przygotowanie katechetyczno-pedagogiczne. Trwa ono 3 lata. W tym czasie klerycy uczą się katechizować w szkołach podstawowych i średnich. Tam prowadzą zajęcia na różnych poziomach edukacyjnych. Przygotowują się też do pełnej roli katechety, a więc nie tylko nauczania, ale w ogóle obecności w szkole, w tym też organizowania wycieczek. W maju zapraszamy uczniów do nas, aby zobaczyli, jak klerycy przygotowują się do bycia księżmi, jak wygląda formacja seminaryjna i jak kształtuje się powołanie. Dla dzieci jest to okazja do tego, aby poznały to szczególne miejsce w Radomiu, jakim jest seminarium, miejsce poświęcone przez św. Jana Pawła II w 1991 roku. Wizyta dzieci w naszym seminarium związana jest też z dwiema ważnymi datami związanymi z papieżem Polakiem – 13 maja jest rocznica zamachu na jego życie, a urodził się 18 maja – tłumaczy ks. Piekielnik.

Uczniowie zwiedzili gmach seminaryjny. Byli w kaplicy, Pokoju Papieskim, sali misyjnej. Drugie śniadanie zjedli w altance na wirydarzu. W auli bp. Piotra Gołębiowskiego klerycy poprowadzili dla nich katechezy “Jezus Chrystus – Dobry Pasterz”. – Temat wybrany był nieprzypadkowo, bo dzieci w większości pochodzą z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, ale też Chrystus Dobry Pasterz jest dla alumnów przygotowujących się tutaj do kapłaństwa wzorem do naśladowania – mówi ks. Piekielnik.

Na zakończenie wszyscy pomodlili się przy figurze Matki Bożej Niepokalanej w wirydarzu.

Klerycy wraz z opiekunami przyprowadzili uczniów ze szkoły do seminarium. Oprowadzali ich po gmachu i opowiadali o tym miejscu. – Chcieliśmy im pokazać, jak żyjemy i czym jest Wyższe Seminarium Duchowne. Niektórym się wydaje, że jest to “zamknięte miejsce”. Już w drodze uczniowie zadawali nam mnóstwo pytań. Byli ciekawi tego miejsca. Tomek z I klasy pytał, czy uprawiamy sport, czy tylko się uczymy i modlimy. Mówiliśmy im, że mamy kort tenisowy, salę gimnastyczną i siłownię. Pokazujemy, że klerycy to jest normalna młodzież studencka – mówi al. Kacper Piotrowski-Stajniak.

W PSP nr 17 klerycy praktyki mają od kilku lat. – Końcowym efektem naszej współpracy jest zwiedzanie seminarium i katechezy przeprowadzane tu przez alumnów. Dla moich uczniów ta wizyta jest wielkim przeżyciem. Starsze roczniki ją wspominają. To miejsce dla nich jest tajemnicze. Tu są wyciszone. Ze szkołą są już za pan brat, natomiast seminarium to coś nowego dla nich – mówi katechetka Lidia Murawska.

Autor: Gość Radomski AVE

Fot.: Gość Radomski AVE