W Sercu Jezusa w Sercu Maryi

Pod tym hasłem w dniach 17-18 kwietnia br. przebiegała V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę. Drugiego dnia pielgrzymki uczestniczyli w niej także alumni WSD w Radomiu. Pielgrzymka rozpoczęła się  modlitwą Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Rozważanie apelowe poprowadził ks. Wojciech Wójtowicz, rektor seminarium w Koszalinie. W tej modlitwie jako wspólnota alumnów wraz z księżmi formatorami uczestniczyliśmy poprzez transmisję telewizyjną.

Następnego dnia, po zawiązaniu wspólnoty oraz powitaniu alumnów i księży moderatorów w archikatedrze częstochowskiej przez ks. abp Wacława Depo, konferencję wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. W słowie skierowanym do alumnów zachęcał do stawania się pokornym i kochającym naśladowcą Jezusa. Wskazał, że aby być dobrym kapłanem należy zaufać Bogu i przyjąć z nadzieją te trudności, które niesie kapłańskie życie. Po konferencji alumni wraz z księżmi uczestniczyli w adoracji prowadzonej przez bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Był to czas na osobistą modlitwę przez skierowanie serca w stronę Serca Jezusa.

Następnie w procesji prowadzonej przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, uczestnicy przeszli na Jasną Górę, gdzie w bazylice Mszę świętą sprawował sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Jorge Carlos Partón Wong. W homilii przypomniał dwa podstawowe filary misji kapłańskiej: ewangelizację i bliskość. Wskazał, że należy wyjść i siać słowo Boże w sercach ludzkich, przezwyciężając pokusę pesymizmu w pracy duszpasterskiej. Pomoże w tym postawa sługi, który przyjmie projekt Boga i będzie dostępny dla każdego, kto tylko będzie tego potrzebował.

Po Mszy Świętej abp Wacław Depo dokonał zawierzenia Matce Bożej wszystkich księży rektorów, formatorów i seminarzystów.

Paweł Łęcki, rok IV

WIĘCEJ ZDJĘĆ: GALERIA