Całe to zamieszanie zostało wywołane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i jej obóz odbywający się w Rzeszowie. Fundacja powstała 15 lat temu by budować „żywy pomnik” polskiemu papieżowi. Zrzesza obecnie 2500 stypendystów w gimnazjach, szkołach średnich i na uczelniach wyższych. Pochodzą oni z małych miasteczek i wsi z całej Polski. Często mają bardzo trudną sytuację materialną, pochodzą z rodzin wielodzietnych a przy tym uczą się ponadprzeciętnie. Zgodnie ze statutem fundacja ma trzy zasadnicze cele: wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce; podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania Papieża Jana Pawła II.

Prawie 1000 osób (stypendystów i wolontariuszy) spędziło 12 dni (17-28 lipiec) w stolicy Podkarpacia – Rzeszowie, a wszystko to za sprawą jednej osoby św. Jana Pawła II. Tegoroczny obóz przebiegał po hasłem: „Bądź chrześcijaninem naprawdę”. Obóz przebiegał w towarzystwie słonecznej pogody. Zwiedzaliśmy miasto i okolicę. Jedna ze stypendystek powiedziała: „Najbardziej mi się podoba w Rzeszowie to, że ludzie są bardzo życzliwi dla nas. Uśmiechają się z daleka. Nawet wtedy, gdy wejdziemy do autobusu i nie ma już dla nich miejsca.” Poruszaliśmy się nosząc żółte koszulki, co wprowadzało w konsternację osoby stojące obok. Padały częste pytania: kim jesteśmy? co tu robimy? Po krótkich wyjaśnieniach spotykaliśmy się z dużą życzliwością. Sam przechodząc przez rynek z grupą, której byłem wychowawcą spotkałem się z określeniem „żółta inwazja” (żółte koszulki stypendystów).

Oprócz zwiedzania miasta stypendyści zapoznali się również z namiastką tego czego się będą uczyli w przyszłości. Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska przygotowały wykłady i pokazy naukowe z zakresu ekonomii, biologii, fizyki, robotyki i informatyki. Pokazywali eksperymenty fizyczne i chemiczne z udziałem stypendystów organizując wiele ciekawych konkursów. Dzień sportu obfitował w odkrywanie talentów sportowych stypendystów. Do dyscyplin należały: piłka nożna, siatkówka, badminton, tenis stołowy, zawody w „papier – kamień – nożyce”, dwa ognie, szachy i inne. 21. lipca odbył się koncert stypendystów. Zespół złożony z nich wykonał znane utwory katolickie chwaląc Boga i prezentując swoje talenty zgromadzonym na rzeszowskim rynku widzom. Przeszliśmy także szlakiem pielgrzymim Jana Pawła II – jest to trasa prowadząca do miejsc w Rzeszowie związanych ze św. Janem Pawłem II.

Bycie w fundacji poza pomocą materialną, która jest ważna, bo bez niej wielu z nas by się nie uczyło w tych szkołach, w których jesteśmy, to poznawanie nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania, systemy wartości, ludzi którzy chcą żyć i promować nauczanie św. Jana Pawła II, który jest patronem naszej fundacji.” – powiedział Daniel stypendysta. Będąc ze stypendystami przekonałem się jaka to wspaniała, zdolna młodzież, dla której życie Kościoła nie jest obojętne.

al. Rafał Mierzejewski

1