Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek, 2 kwietnia, w radomskiej katedrze rozpoczęliśmy obchody Triduum Paschalnego. Na Mszy Krzyżma zgromadziło się około 200 kapłanów z całej diecezji radomskiej. W tym dniu świętowaliśmy także jubileusz 30-lecia sakry biskupiej Księdza Biskupa Adama Odzimka.

Jak co roku, w matce kościołów diecezji radomskiej licznie zgromadzili się kapłani, aby pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika wspólnie celebrować dzień ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Na początku Mszy św. do katedry zostały wprowadzone symbole Światowych Dni Młodzieży, które pielgrzymują po naszej diecezji. Stanęły one w środku prezbiterium, przed ołtarzem.

W homilii ks. bp Henryk Tomasik dużo miejsca poświęcił sakramentowi święceń, który jest „sakramentem budowania mostów między człowiekiem, a Bogiem”. Zachęcał do rozpalenia na nowo charyzmatu, jaki otrzymali kapłani. Ksiądz biskup wyrażał także wdzięczność za ten sakrament, za wszystkich którzy pociągają serca do Jezusa oraz za tych którzy są dla nas przykładami kapłanów: Jana Pawła II, którego 10. rocznica śmierci wypadła w tym roku właśnie w Wielki Czwartek, za błogosławionych kapłanów męczenników radomskich. Przy tej okazji nasz Pasterz także dołączył modlitwę błagalną o nowe powołania do winnicy Pańskiej. W dalszej części kazania wskazywał biskup radomski na potrzebę odnoszenia swojego kapłaństwa do Chrystusa, na potrzebę kapłaństwa ofiarnego, bo „tylko ofiarni kapłani są w stanie ukształtować serca wiernych tak, aby było ofiarne dla Chrystusa i bliźnich”. „Jeśli będziesz szedł za Chrystusem, ludzie pójdą za tobą” – przekonywał.

Po homilii wszyscy księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie. W trakcie liturgii zostały poświęcone oleje krzyżma i chorych, które po Mszy św. kapłani zabrali do swoich parafii, aby mogli używać ich w codziennej posłudze duszpasterskiej udzielając sakramentów.

Po Komunii Świętej życzenia bp. Adamowi Odzimkowi z okazji jubileuszu złożyli księża, siostry zakonne i katecheci naszej diecezji, wyrażając wdzięczność za 30 lat czynienia dobra. Dokładna rocznica sakry biskupa Adama wypada 12 maja, ale tradycyjnie świętujemy ją zawsze w Wielki Czwartek. Właśnie wtedy ówczesny profesor Nowego Testamentu sandomierskiego seminarium został wyświęcony na biskupa pomocniczego diecezji sandomiersko-radomskiej przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Na zakończenie bp Henryk Tomasik wszystkim zgromadzonym raz jeszcze przedstawił ideę Serce 2.0 i zachęcał do głębszego zapoznania się z nią i maksymalnego zaangażowania w Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Hubert Skipirzepa